Arzu Demirel’den Kitap Tavsiyeleri

Zor bir dönemden geçiyoruz. Her ne kadar insanlar geçmiş nesiller savaş gördü, bizim sadece evde kalmamız gerekiyor. Bunda ne var ki! dese de, insanın sonunu bilmediği bir süreçte aniden böyle bir değişime ayak uydurması kolay değil. Edebiyat ise insan hangi koşulda olursa olsun, özgürlüğe açılan en büyük kapı. Oturduğunuz yerden dünyanın dört bir yanına seyahat edebilir hatta zamanda yolculuk bile yapabilirsiniz. Yazarlarımızdan Arzu Demirel’in sizin için seçtiği kitapların gününüze keyif katması ve dünyanızda yeni kapılar açmasını diliyoruz.

Albert Camus – Veba

Tarih boyunca salgın hastalıklar hep vardı. En fenası da milyonların ölümüne sebep veren Veba’ydı. Corona virüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde ne talihsiz zamanlarda yaşıyoruz diye hayıflanıyoruz bir çoğumuz. Albert Camus’un Veba romanını bir de bu zamanlarda okumak gerek…

Arthur C. Clark – Rama serisi

Bilim Kurgu sevenler için bilim kurgunun en önemli isimlerinden Artur C. Clark’ın Rama serisini tavsiye ederim. Oldukça sürükleyici ve insanı bulunduğu gerçeklikten alıp götüren bir seri… Kitapların nasıl bittiğini anlayamayacaksınız.

Isaac Asimov’un – Vakıf serisi

Yine Bilim kurgu okumayı sevenler için Vakıf serisini tavsiye ederim. Teknoloji, din, uygarlık, gezegenler, psikobilim…

Ursula K. Le Guin – Yer deniz serisi

Fantastik edebiyatın kraliçesi, Ursula K. Le Guin’in her kitabı ayrı bir başyapıt. Ama uzunca bir süre evde olduğumuz bu günlerde yerdeniz serisinin büyüsüne kendimizi kaptırabiliriz.

Azra Erhat – Mavi Anadolu, Mavi Yolculuk

Bir çoğumuzun Mitoloji Sözlüğü ile tanıdığı Azra Erhat’ın adım adım, dalga dalga gezdiği yerleri mitolojileriyle birlikte anlattığı bu iki müthiş kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Guy De Maupassant – Ölümden bile acı

Aşk, tutku ve acı üzerine okuyabileceğiniz en güzel klasiklerden biri. Öyküleriyle dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Maupassant’ın bu romanı biraz ağır ama her satırı aşk ve insanın doğası dolu.

Harper Lee – Bülbülü Öldürmek

Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir roman. Küçük bir çocuğun gözünden ırkçılık, adalet ve özgürlük kavramlarını bir kez daha okuyoruz.

Hakan Bıçakçı- Apartman Boşluğu

Henüz keşfetmediyseniz bu değerli genç yazarımızı keşfetmek için bu dönem harika bir fırsat. Huzursuz ama sürükleyici, o garip dünyanın içine sizi alıp götürüyor.

Louis – Ferdinand Celine Gecenin Sonuna yolculuk

Kimselerin söylemeye cesaret edemediğini söyleyen bir roman. Sarısıcı…

Mario Vargas Llosa – Kent ve Köpekler

Perulu büyük yazar Llosa’nın başyapıtlarından biridir. Biçim olarak müthiş akıcı. Sizi içine alıp götürdüğü dünya da bir o kadar gerçek. Çocuklar, erkek çocuklar, zengin, fakir, kızıl derili, beyaz, tavuklar, suçlular… Latin Amerika’ya bir de buradan bakın.

Önceki yazı
YENİ BİR SOSYOFELSEFE AKIMI: “ARADA!”
Sonraki yazı
Sokaktan Tiyatroya Varlığıyla Hayatı Değiştiren Bir İnsan Çağla Gülses!